Of je nu betrokken bent bij een bewonersinitiatief, werkt in het sociaal domein of op een andere manier verbonden bent met gemeenschapsvorming: kom naar het ervaringssymposium ‘de Eester deelt’ of koop het boek over ‘de aanpak van de Eester’. Dit organiseren we samen met Katalys, krachtige ondersteuning voor lokale initiatieven en vereniging van bewonersinitiatieven LSA en wordt gesponsord door de Iona Stichting
De Eester bestaat 10 jaar
Van, voor én door bewoners. Dát is het geheim van buurtcoöperatie de Eester, het kloppend hart van het Oostelijk Havengebied in Amsterdam. Wat in 2014 begon als een initiatief van enkele bewoners om de buurt veiliger te maken, groeide in tien jaar uit tot een bruisend netwerk van mensen die niet wachten tot ‘iemand anders’ het doet. Ze steken zélf de handen uit de mouwen.
Van burenhulp tot het vergroenen van de buurt. Van theater maken tot een buurtdiner waar zomaar 200 mensen aan tafel schuiven. Als bewoners elkaar vinden, wordt álles mogelijk. Inmiddels zetten meer dan tweehonderd buurtgenoten zich dagelijks in voor een veilige, sociale en duurzame wijk.
Een absoluut hoogtepunt? De aankoop van de eigen buurtruimte, gefinancierd door buurtbewoners zelf via leningen en obligaties en gevolgd door een duurzame, circulaire verbouwing. Zo bouwden bewoners letterlijk én figuurlijk aan hún plek: een thuisbasis voor ontmoeting en ideeën.
Ervaringssymposium ‘de Eester deelt’
In die jaren hebben we een schat aan kennis opgebouwd. En die delen we graag. Daarom organiseren we het ervaringssymposium op vrijdag 26 september. Dit doen we samen met Katalys, krachtige ondersteuning voor lokale initiatieven en vereniging van bewonersinitiatieven LSA.
Ook presenteren we dan het boek Vliegwiel voor buurtinitiatieven, de aanpak van buurtcoöperatie de Eester.
Lessen uit 10 jaar de Eester
We nodigen je uit om onze geleerde lessen zélf te komen ervaren. Je wordt meegenomen op onze reis van de afgelopen tien jaar. Wat we in die jaren leerden, kun je ervaren tijdens het symposium. Je wikt en weegt, struikelt met ons mee, steekt de handen uit de mouwen en helpt met het oplossen van echte dilemma’s.
Zo delen we onze ervaringen — niet vanachter een microfoon, maar midden in het verhaal. Welke ervaring kom jij bij ons beleven?
- Ontsnap je uit de escape room?
- Los je een duivels dilemma op?
- Sluit je je aan bij de keukenbrigade?
- Bouw je aan een buurtruimte?
- Trek je aan de BuurtBel?
- Of doe je mee met moordwoorden?
Programma
09.30 Inloop
10.00 Welkom
10.15 Workshops – ervaringsreis
11.30 Wat heb je ervaren
12.00 Afsluiting ochtendprogramma
12.15 Lunch
13.30 Meta over de aanpak van de Eester – een vliegwielmodel
14.00 Presentatie en uitreiking van het boek
14.45 Feestelijke afsluiting
Aan het eind van de dag weet je meer over hoe je bouwt aan een gemeenschap. Je krijgt dan ook ons boek mee met de aanpak van de Eester. Als deelnemer aan deze dag heb je dus een primeur!
Praktische informatie en aanmelden
Wanneer: Vrijdag 26 september van 09:30 tot 15:00 uur
Locatie: de Eester – C. van Eesterenlaan 266, 1019 JR Amsterdam
Voor wie: bewonersinitiatieven, beleidsmakers, buurtwerkers, studenten/docenten social work, fondsen en iedereen anders die gelooft in de kracht van gemeenschappen.
Kosten:
- €50,00 euro, dit is inclusief lunch en het boek dat je mee naar huis krijgt
- voor bewonersinitiatieven (en studenten) maken we uitzondering en zijn de kosten €15,- euro
- wil je alleen het boek, dan kun je dit bestellen voor €17,50 euro
Het symposium wordt gesponsord door de Iona Stichting

Hier kun je het boek Viegwiel voor buurtinitiatieven bestellen
Fijn als je mensen in je netwerk enthousiast maakt om hier bij aanwezig te zijn! Je kunt deze mail doorsturen naar mensen voor wie dit interessant is.